سلام. پیشنهاد ما به شما دیدن french roast. یه اینمیشن کوتاه زیباست. خواهشا اگه تا الان ندیدین حتما اول ببینین بعد بخونین! اگرم گیر نیوردین به هر دلیلی بچه های مولتی مدیا ۸۸ دارن ازشون بگیرین. فوق العاده زیبا و هوشمندانه و کلی  جایزه گرفته…

کلیت انیمیشن:

یک انیمشین کوتاه(هشت دقیقه و هفده ثانیه) ساخته ی فابریس ژوبر که داستانی رو در محیط یک کافه ی فرانسوی دهه ی ۱۹۶۰بیان میکنه. داستان مردی تاجر و مرفه که کیف پول خودشو گم کرده و با صورتحساب مرد کافه ای مواجه میشه که تصمیم میگیره تا زمان پیدا کردن راهی مناسب، دستور سفارش دوباره قهوه بده…. تمام این انیمیشن تو یک محیط انجام میشه و سعی شده از دیالوگ استفاده نشه.

کاراکتر ها:

این انیمیشن ۵ تا(و به نوعی ۶ تا…) کاراکتر اصلی داره که یکی از یکی قشنگ تر تعریف شدن. شخصیت ها:گدا-مرفه-ننه دزده-کافه ای-پلیسه(اینارو دارم به زبون خودم مینویسم راحت باشم تو گفتن!). این کاراکترارو آقا “نیکلاس مارلت” زده که یکی از بزرگتزین “کاراکتر کشای” دنیاست(برید سرچ کنید!). این کاراکترا با توجه به زمان کم انیمیشن باید تو همون لحظه های اول با مخاطب ارتباط برقرار کنن و شخصیتشون به خوبی نمایش داده بشه. “مگس های در حال پرواز” به دور گدا و خوندن روزنامه با تیتر “finance” توسط  مرفه دو تا اتفاق قشنگیه که به تعریف بیشتر کاراکترا کمک میکنه.

فقط یه نکته اینکه سبک “چشم” کاراکتر مرفه با بقیه کاراکترا فرق میکنه. اما تو لحظاتی که پلیس خوابیده و…چشمها شبیه بقیه کاراکترا میشه و دوباره عوض میشه که احتمالا برای بهتر نشون دادن حالات صورت تو اون موقعیت این اتفاق افتاده که نمیدونم میشه بش ایراد گرفت یا نه.

 

 

 

 

 

 

 

 

بک گراند و محیط:

افتادن همه ی اتفاقات در یک محیط، و قرار گیری بک گراند ۳d و ۲d در کنار هم از خصوصیات این انیمیشنه.

ثانیه های اول انیمیشن با استفاده از آینه مخاطب فریب داده میشه و به نوعی خودش عامل درگیریه مخاطب میشه.

کلا ۲تا تغییر زمان تو انیمیشن وجود داره که برای نشون دادنش غیر از تغییر نور محیط، از وضعیت محیط بیرون از کافه هم استفاده میشه(کرکره مغازه…)

داستان:

یه داستان باور پذیر که اتفاقش برای هر کسی قابل لمسه و همزاد پنداری توش غل میزنه.

استاد لذیری بمون میگفت که اتفاقهای شی گرایی که تو داستان میفتن اگه که قبل از اتفاق، وجود شی برای مخاطب مرور شده باشه، اتفاق قابل قبول تر میشه. اینو جاهایی مثله افتادن لامپ و رفتن اتوبوس تو اول انیمیشن دیدم که در ادامه انیمیشن…

صدا و موسیقی:

صدا هم باید به نبود دیالوگ کمک میکرد…صدای فنجون،روزنامه و…با انیمیت خوب جا افتاده. صدای تو مخی حرکت سکه های داخل لیوان به نوعی معرف سیریش بودن کاراکتر گداست. موسیقی هم روند خوبی به این ۸ دقیقه انیمیشن داده.

۳d:

در باره ۳d کارها هم فقط همین که تکسچرا عالی کار شدن. از لباس گدا تا زمین و…

 

انیمیت:

از اونجایی که سعی شده فیلم بدون دیالوگ باشه، بار دیالوگ روی انیمیت کار افتاده. وظیفه ی انیماتورها واسه نشون دادن حالات و اتفاقات سنگین تر میشه که به خوبی ازش بر اومدن. مخصوصا حرکت “دست ها” عالی کار شدن. پیشنهاد ما اینه که یکی دوبار دیگه انیمیشن رو نگاه  کنین اما فقط و فقط به وضعیت “دست ها” توجه بکنین .

لینک سایت:French Roast

لینک جوایز: awards

. همین

« »